06012023Headline:

ПРЕС-РЕЛІЗ «Dialogue about justice – 2»

2 вересня у КВЦ «Парковий» відбулась друга міжнародна конференція «Dialoge about justice – 2».

Зустріч проходила онлайн в режимі Skype-зв’язку між Києвом та Брюсселем.

Під час спілкування порушували наступні питання:

1. Реформа правосуддя в Україні: поточний стан справ. 

2. Кадровий голод в судах-недоукомплектованість суддів. Шляхи вирішення кадрової проблеми в судах.  

3. Забезпечення незалежності суддів від політичного впливу та тиску правоохоронних органів.  

4. Зовнішній фактор: чи вирішить проблеми правосуддя в Україні залучення іноземних громадян і громадських активістів до оцінки і відбору суддів? Світовий досвід.  

5. Про що говорять оцінки Венеціанської комісії про стан справ зі зміною правосуддя в Україні.  

6. Єдина і цілісна модель судової реформи в Україні: як, коли і що робити?

Засновниця Інституту демократії та розвитку «Polita» Катерина Одарченко під час вступного слова заявила, що проводити такі зустрічі необхідно, в першу чергу, для України і перша зустріч в рамках діалогу про правосуддя, яка відбулась в Страсбурзі минулого року, продемонструвала свою ефективність та показала, що обмін досвідом має позитивний ефект для України.

Олексій Жмеренецький, народний депутат, голова підкомітету з питань антикорупційної політики в сфері цифрових інновацій Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики вказав, що реформування правоохоронної системи відбувається, але не настільки ефективно, як цього хочуть всі. Зокрема, в Україні створено кілька антикорупційних органів. Але, на його думку, робота цих органів має бути відрегульована для покращення ефективності і результативності.

Народний депутат України Андрій Костін під час виступу визнав, що довіра до судової реформи у суспільстві дійсно низька, проте не варто демонізувати суд як інституцію та суддів, як служителів суду. За його словами, окремі громадські організації спекулюють на темі судоустрою і дезінформують як українське населення, так і світову спільноту, в тому числі європейських колег. Він стверджує, що варто бути об’єктивним. Крім цього, він зауважив, що не варто всі проблеми, які є в державі, скидати на судову систему. Для того, аби покращити ситуацію, варто проводити комплексне реформування в країні.

Марія Мезенцева, заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань наближення законодавства України до законодавства ЄС Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з ЄС під час виступу зазначила, що Україна прагне до Європи, але євроінтеграція починається з питань екології і закінчується судоустроєм, тобто, це питання доволі широке і важливо чітко усвідомлювати, що наближення до Європи не є питанням виключно судоустрою. За її словами, суспільство має великий запит на реформи. Зокрема, 70% запитів, які вона отримує на своєму окрузі стосуються питань правоохоронної системи. Запит, який сформувався в суспільстві на зміни, має бути реалізованим, але до цього, на її думку, необхідно підходити зважено, з урахуванням українських особливостей.

З боку Європи першим слово взяв модератор зустрічі екс-депутат Європарламенту Франк Швальба. Він вважає позитивним те, що такі зустрічі відбуваються, підкресливши, що для Європи Україна є дуже важливою і в ЄС активно слідкують за станом справ, зокрема, у системі правосуддя.

Швальба зауважив, що він з колегами давно спостерігає за тим, як Україна виборює свій шлях до Європи і проводить реформування різних галузей, зокрема судоустрою. Він зазначив, що колеги з Європи готові ділитись досвідом.

Віллі Фауч директор організації Human Rights Without Frontiers International (HRWF), почесний член Стратегічної ради Інституту прав людини та запобігання екстремізму та ксенофобії у Києві, член Міжнародного консорціуму з права та релігієзнавства під час свого слова привітав колег з Києва та поділився своїми роздумами. За його словами, в Україні було створено багато антикорупційних органів і вони паралізують роботу один одного, чим зменшують власну ефективність. За його словами, для того, щоб дійсно реформувати галузь, важливо врегулювати питання діяльності саме антикорупційних органів.

Народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Сергій Демченко сказав, що за межами України часто не зовсім вірно розуміють те, що відбувається в Україні. На його думку, у питаннях судової системи та правоохоронних органів потрібно не просто покладатись на чиюсь інформацію, а перевіряти дані.

Він також вважає, що важливо визначити кількість необхідних антикорупційних органів, щоб вони не дублювали один одного і не зменшували ефективність системи.

Святослав Піскун, екс-радник Генерального прокурора, колишній головний прокурор України, голова ГО «Союз юристів України» теж поділився власними роздумами щодо ситуації. За його словами, кожному, хто слідкує за реформою правосуддя в Україні, слід перевіряти інформацію про її перебіг. Він наголосив на тому, кілька людей в країні де-факто узурпували сферу комунікацій й саме вони часто дають спотворену інформацію, яка має на меті лише дискредитацію окремих осіб та установ.

За його словами, деякі судді потрапили під таку дискредитаційну кампанію несправедливо, без реальних підстав для цього. Він додав, що до представників Венеціанської Комісії часто доносять дезінформацію щодо судової системи і окремих суддів, чим вводять в оману колег з Європи.

Піскун переконаний, що юристи мають оцінювати ситуацію професійно, а не під впливом дезінформації.

Підтримав Піскуна Павло Горбасенко – голова Господарського суду Київської області, додавши, що окремі громадські активісти привласнили право доносити до західних партнерів інформацію про стан справ в Україні, і це не правильно. Він зазначив, що громадський контроль повинен бути, але він не має вирішувати за суд, що є справедливим, а що ні. Ніхто без вироку суду і належних підстав не має звинувачувати інших людей, зокрема суддів. Недовіра суспільства народжується саме там, де існує монополія на правду у тих, хто переслідує власні інтереси, додав суддя.

До конференції приєднувались і фахівці з Ізраїлю, наприклад Алекс Міллер – колишній депутат Кнесету кількох скликань від фракції «Наш дім – Ізраїль». Він поділився інформацією про те, як влаштована система правосуддя в Ізраїлі. Він зазначив, що навіть в такий розвиненій країні як Ізраїль є проблеми і гострі ситуації, які змушують суспільство дискутувати з різних причин. Попри це, Ізраїль йде вперед та проводить необхідне реформування обережно, враховуючи усі аспекти державотворення. 

Крім цього, підключались колеги з Естонії та Брюсселю, що вказує на неабиякий інтерес західних партнерів до реформування судової системи в Україні.

В кінці зустрічі сторони домовились утворити робочу групу з вирішення питань, які порушувалися під час розмови. Зазначена конференція є вже другим діалогом між Україною та ЄС, де обговорюються проблеми судочинства та обмінюються досвідом і думками європейські депутати й експерти з українськими колегами та суддями.

Також на скайп-зв’язку були декілька депутатів Європарламенту, але через спробу зриву конференції вони не змогли підключитись до розмови.

Одразу після початку конференції надійшло повідомлення про мінування будівлі КВЦ «Парковий». Усі присутні змушені були залишити приміщення і чекати кілька годин на вулиці, доки працівники правоохоронних органів не перевірять будівлю. Також за день до конференції представники окремих громадських організацій спробували провести масовану кампанію дезінформації, намагаючись перешкодити налагодження конструктивного діалогу між українськими та європейськими фахівцями.

Попри це, спілкування все ж відбулося. Даний факт свідчить, про бажання європейських фахівців з права вести діалог з Україною.

What Next?

Recent Articles