10062022Headline:

Бізнесмени вимагають легалізації лобізму в Україні

Представники бізнесу розповіли, чому якісно новий рівень діалогу з владою важливий для розвитку економіки.

За ініціативою Міжнародної асоціації професіоналів в сфері відносин з владою (IGAPA) та  Української Асоціації професіоналів в області GR і лобізму пройшов V Міжнародний GR-форум. Цього разу форум відбувся у Стамбулі, тоді як містами проведення попередніх форумів були Київ і Брюссель. На цьогорічному заході, який вперше проходив в умовах пандемії коронавірусу, взяли участь передові юристи, GR-спеціалісти, бізнесмени, народні депутати, професійні лобісти, журналісти, діячі культури і соціальних сфер з України, США, Туреччини, Казахстану та багатьох інших держав.

Учасники панелей, присвячені відносинам бізнесу і влади, говорили про проблеми, які існують в різних державах, зокрема в Україні, коли представники приватного сектору для підвищення ефективності підприємницької діяльності вимушені комунікувати з державними органами.

СЕО “Міжнародні авіалінії України” Євгеній Дихне назвав ключовою проблемою України відсутність відповідальності, яку б були готові брати на себе державні управлінці.

“В Україні є величезна проблема з інститутом відповідальності. Більшість державних менеджерів, які не є вихідцями з бізнесу, тобто ті, хто прийшли до державного управління останнім часом, не готові брати відповідальність за свої рішення. Вони розуміють, що через застарілість законодавства в сфері державного управління, зокрема, на державних підприємствах, до них з часом можуть бути питання. Особливо, якщо зміниться влада, а отже і бачення, і стратегія в певному секторі економіки”, – зазначив СЕО МАУ.

Євген Дихне розповів про важливі проблеми, з якими йому доводиться стикатись, спілкуючись з органами влади, як представник транспортного бізнесу. Зокрема, за його словами, проблема перша – у держави немає стратегії розвитку економіки, на яку могли б орієнтуватися підприємці, і друга проблема – влада, зазвичай, не зацікавлена у повноцінному діалозі з бізнесом з метою напрацювання прогресивних рішень.

СЕО МАУ Євгеній Дихне

За словами Дихне, бізнесу в Україні важко розвиватися, коли у держави немає стратегії розвитку.

“Наша компанія хоче бути впевненою у своєму майбутньому. Розвиток нашої компанії залежить від розвитку держави. Зараз ми розвиваємося не завдяки, а всупереч тим процесам, які відбуваються в Україні. МАУ сьогодні конкурує з Turkish Airlines, яка отримує величезну підтримку з боку уряду Туреччини. Зате ми, як бізнес, не бачимо стратегії української влади. Нам важливо розуміти, чи є у держави стратегія розвитку, щоб працювати в рамках цієї стратегії”, — розповів СЕО МАУ.

СЕО МАУ переконаний, що стратегічні цілі повинні напрацьовуватиметься в діалозі з владою, а узгоджена стратегія повинна бути незмінною десятиліттями. Тоді бізнес зможе планувати свій розвиток, орієнтуючись на глобальну стратегію держави.

“В Україні немає стратегії, це наша культурна проблема. Стратегія дуже важлива, вона має напрацьовуватися у відкритому діалозі суспільства і влади. Така стратегія, коли вона з’явиться, повинна бути непорушна хоча б 30 років”, – розповів Дихне.

СЕО МАУ Євген Дихне переконаний, що лобізм в Україні необхідно узаконити, оскільки він є невід’ємною частиною успішного бізнесу.

Учасники V Міжнародного GR-форуму

У свою чергу, інший учасник форуму – Президент Асоціації платіжних систем Галина Хейло пояснила, яким чином закон про лобізм допоміг би знайти компромісне рішення у дискусії між українськими ритейлерами і банками щодо зниження ставок комісії при здійсненні безготівкових платіжних операцій.  

“Ритейлери виступили за зниження комісії interchange. Свою позицію вони аргументували тим, що через цю комісії Україна не може перейти на cashless-економіку, оскільки ритейлери намагаються економити 2%, які знімаються як комісія, а тому уникають використання терміналів. Другий аргумент ритейлерів полягає в тому, що вони зможуть знизити ціни для покупців, якщо ця комісія буде знижена. І третій аргумент ритейлерів — в 2015 році в Європі на законодавчому рівні знизили комісію interchange”, – розповіла вона про існуючу проблему.

Навела Президент Асоціації платіжних систем і контраргументи банківських установ, які виступили проти зниження відповідної комісії.

“Позиція банків наступна. Якщо ми говоримо про міжнародний досвід, то потрібно в деталях проаналізувати його. У країнах Європи після зниження комісії interchange ритейлери за рік заощадили приблизно 1,2 млрд євро. Але при цьому 70% ритейлерів заявили, що зекономлені гроші не пішли на зниження ціни для споживачів, а були спрямовані на інновації. Ритейлери отримали додаткові доходи, зате банки недоотримали комісію”, – пояснила Галина Хейло.

Президент Асоціації платіжних систем Галина Хейло

Президент Асоціації платіжних систем відзначила, що при нинішніх темпах зростання цін і інфляції в Україні економія 1% в комісії interchange не вплине на кінцеву ціну для споживача. 

При цьому, влада не дослухалася до аргументів платіжних систем і 18 травня НБУ підписав з Visa і Mastercard меморандум, який передбачає поетапне зниження граничного розміру ставок interchange до рівня не вище 0,9% з липня 2023 року. При цьому передбачено, що з липня вже поточного року вони повинні складати в Україні не вище 1,2%.

“Якби в Україні був прийнятий закон про лобіювання і здійснювався повноцінний діалог з владою, банки, ритейлери, платіжні системи змогли б відстояти свої інтереси і досягти більш правильного компромісу”, — резюмувала Галина Хейло.

Про важливість узаконення криптовалюти на GR-форумі говорили представники “IBOX Bank”, який є першим банком в Україні, що відкрив рахунок на криптовалютній біржі “Binance”. Без діалогу з владою, наголосили вони, неможливо прискорити нормативне регулювання цієї сфери.

“Ринок криптовалюти в Україні має регулюватися законодавством. Зараз “IBOX Bank” робить у цій сфері перші кроки, зі своєї сторони держава має ще ухвалити цілу низку законодавчих актів для встановлення чітких правил на ринку криптовалюти. “IBOX Bank” відкритий до прозорого діалогу з регулятором”, – наголосив глава Департаменту інновацій “IBOX Bank” Дмитро Яковлєв.

А голова Наглядової ради “IBOX Bank” Віталій Зварич заявив, що законодавче врегулювання відповідного ринку допоможе розвитку українського підприємництва. Банкір відзначив, що за умов легалізованого лобізму в країні діалог з владою пришвидшить впровадження тих змін, які стимулюють розвиток бізнесу.

Дмитро Яковлєв та Віталій Зварич

У рамках стамбульського заходу також пройшла зустріч співорганізатора GR-форуму, лідера партії “Національної платформи” Катерини Одарченко з турецькими фахівцями в галузі енергетики і економіки Алі Аріозом і Сенгізом Сойсалом. 

Досвідчений банківський фахівець “TR Ziraat Bank” Алі Аріоз відзначив важливість розвитку національного виробника. За його словами, підтримка внутрішнього виробництва сприяє зменшенню попиту громадян на імпортну продукцію, що, у свою чергу, допомагає розвивати конкурентоспроможну на міжнародному ринку вітчизняну промисловість.

Алі Аріоз — турецький фахівець в області конкурентоспроможності економіки

Аріоз переконаний, що без інвестиційно-інноваційної моделі економіки у сучасному конкурентному світі жодна держава не може розвиватися. 

Сенгіз Сойсал, у якого більш як 15-річний досвід професійної співпраці з турецькими владними структурами, у ході дискусії наголосив на необхідності створення в Україні окремої державної інституції, яка б займалася стратегією розвитку енергетичної сфери. Такий держорган, зокрема, повинен здійснювати аудит приватних і державних енергоресурсів, щоби відслідковувати поточний стан галузі та ініціювати нововведення, спрямовані на її покращення.

Як приклад, Сенгіз Сойсал навів ефективну роботу турецької державної установи EMRA (Орган регулювання енергетичного ринку), яка регулює внутрішній видобуток нафти і газу в країні.

Сенгіз Сойсал – турецький фахівець з енергетики

Лідер “Національної платформи” Катерина Одарченко погодилася з турецькими колегами, що підтримка і захист національного виробника – це шлях до розвитку економіки і забезпечення громадян якісними енергетичними послугами.

Катерина Одарченко – співорганізатор GR-форуму, лідер партії “Національна платформа”

Катерина Одарченко розповіла, що лобіює ухвалення в Україні Інвестиційного кодексу, який допоможе залучати у вітчизняну економіку капітал внутрішніх і зовнішніх інвесторів. 

Активним учасником панельних дискусій на форумі також був підприємець, партнер міжнародної інвестиційної компанії Base capital management Тимур Чмерук. 

Підприємець відзначив, що регулярний обмін досвідом, який відбувається завдяки Українській асоціації професіоналів в сферах GR і лобізму у координації з Міжнародною асоціацією професіоналів в сфері відносин з владою (IGAPA), є одним з дієвих інструментів виходу українського лобізму і GR на якісно новий рівень. 

“Країнам, в яких узаконений інститут лобізму, вдається залучати більше інвестицій”, – наголосив Тимур Чмерук.

Тимур Чмерук – підприємець, представник Української асоціації професіоналів у сфері GR і лобізму

Втім, на жаль, станом на сьогодні Верховна Рада України не ухвалила в цілому жодного проєкту закону про лобізм. Лише у лютому 2020 року в парламенті вперше були зареєстровані чотири законопроєкти про лобіювання і адвокацію (№ 3059 3059-1;  3059-23059-3). Авторами документів виступили як представники монобільшості, так і опозиційні фракції. Жоден з законопроєктів не пройшов Комітет з питань правової політики ВРУ. Комітетом були затверджені висновки про те, що положення проєктів законів суперечать положенням Конституції. Документи повернули авторам на доопрацювання.

Нагадаємо, цього року глобальний форум GR відбувся 26 травня у Туреччині. Незважаючи на пандемію COVID-19, щорічна подія була успішно організована відповідно до останніх турецьких карантинних правил. Метою заходу був розвиток співпраці з державними департаментами GR-фахівців, лобістами, юристами, політиками США, Туреччини, Греції, Індії, Ізраїлю, Румунії, України та інших країн. Цієї мети успішно досягли головні організатори форуму – Міжнародна асоціація професіоналів у сфері відносин з владою та Європейська політконсалтингова агенція “SIC-Group”.

V Міжнародний GR-форум у Стамбулі

У якості спікерів та активних учасників дискусій взяли участь понад 40 професіоналів, серед яких топ-юрист США Кендалл Коффі (прокурор Флориди у 1993-1996 роках), відомий американський лобіст Тім Шеллберг, політичний консультант Мустафа Огуз (Туреччина), народні депутати України Галина Янченко та Олександр Маріковський, Ердінч Мерт (Туреччина), доктор Еюп Вурал Айдін (Туреччина), політичний лобіст Аяжан Утеуова (Казахстан), успішні GR-професіонали Самет Серташ, Фатіх Кайя, директор з корпоративних справ Мехмет Орген (Туреччина), культурний дипломат Юлія Гершун (Україна), президент Української асоціації платіжних систем Галина Хейло, СЕО “МАУ” Євгеній Дихне, PR-професіонал Сітара Джабін, відомий український аналітик і публіцист Віктор Андрусів. 

Також Димитріс Константеллос (Греція), Сурьяпрабха Садасіван (Індія), Егон Чолакян (США), Сефа Гомденіз (Туреччина), Шейх Казибек Алтай Улі (Казахстан), український сільськогосподарський фахівець Василь Штендера взяли участь у Міжнародному форумі GR в онлайн-режимі. 

Офіційним транспортним партнером форуму виступили “МАУ”, які забезпечили проведення заходу на вищому рівні.

What Next?

Recent Articles