07012022Headline:

Суспільний договір – час приєднуватися

У п’ятницю, 3 серпня, у Києві відбулася експертна дискусія на тему суспільного договору для України, його необхідності, змісту і ролі в майбутньому держави. Дискусія була організована з Інститутом демократії і розвитку «PolitA» в Українському інститутом майбутнього.

У дискусії взяли участь відомі українські філософи, політологи та громадські діячі: Олександр Кочетков, Сергій Дацюк, Олексій Мусатов, Олександр Левченко, Ліна Клебанова. Модератором виступила політичний консультан Катерина Одарченко. Активними слухачами стали представники громадських організацій, політичних партій, експертного співтовариства та студентська молодь.

Відкриваючи захід, Олександр Кочетков зазначив, що будь-яке суспільство так чи інакше живе за законами, писаними чи не писаними. У цьому сенсі, в будь-якому суспільстві існує суспільний договір. Питання ж полягає в тому, чи допомагає він суспільству розвиватися. «Зараз ситуація в Україні така, що існуючий суспільний договір не тільки не допомагає, але і перешкоджає її прогресивному розвитку. Більш того, на його основі неможливо зберегти незалежність і єдність країни. Представники інтелектуальних еліт, відчуваючи свою відповідальність за долю країни, задумалися над тим, за якими правилами нам хотілося б жити, щоб це мало перспективу, і щоб суспільство могло будувати країну, в якій хотілося б жити. Результатом стала пропозиція сформулювати і укласти Новий Суспільний договір », — зазначив Олександр Кочетков.

Учасники обговорення були одностайні у тому, що розробка Нового Суспільного Договору дозволяє бути почутим кожному українцю. Для цього, саме обговорення його тексту буде проходити на відкритій електронній платформі. Ініціативна група передбачає, що вже у цьому році українці зможуть висловитися з приводу Нового Суспільного Договору, з приводу бажаного майбутнього країни, і яким чином це майбутнє можна приблизити.

Відомий український філософ і блогер, Сергій Дацюк свій виступ почав з констатації позиції, що розділяється багатьма, про те, що «з нашими олігархами, з тими, хто зрадив Україну, хто працює на Росію, дійсно, неможливо домовитися. Але, можна домовитися з тими, хто поділяє спільні принципи. Насправді, в Україні досить багатьох тих, з ким можна і потрібно домовлятися». Суспільний договір – це договір людей в суспільстві і це не це не стан, це процес. Іноді цей процес публічно управляється, іноді еліта це робить приховано. Просвітництво — публічний процес суспільного договору. Однак буває і прихована підготовка суспільного договору, коли обскурантизм особливо сильний або коли відмова від мислення є суспільною нормою. Якщо сперечатися про цінності і про пріоритети, суспільство нікуди не зрушить і ситуація, з кожним днем, буде тільки погіршуватися. Зараз треба вирішити, як рухатися далі, як просуватися до суспільства, заснованого на самоврядуванні. Суспільству, в якому держава є не домінуючим органом насильства і примусу, а менеджером сервісних корпорацій, які надають публічні послуги своїм громадянам. Суспільству, здатному захистити права і свободи його членів, забезпечити їм гідне життя.

Сергій Дацюк сказав, що «Члени ініціативної групи сподіваються на те, що ідея суспільного договору і прийняття заснованої на ньому нової конституції, будуть винесені на референдум вже на початку наступної президентської каденції. Однак, суспільний договір, — це не одноразовий акт, а цілий процес. До нього будуть приєднуватися нові українці, якісь його положення будуть доповнюватися і змінюватися ».

Лідер громадської організації і блогер Олексій Мусатов звернув увагу присутніх на те, що «ідея суспільного договору обговорюється давно (вже кілька століть). Але залишалася до наших днів, в основному, предметом теоретичного інтересу, нескінченних дискусій і обговорень. Не було конкретного, практичного механізму здійснення такого проекту. Він з’явився порівняно недавно, коли в наше життя увійшов Інтернет, різні платформи і сайти. Обговорення на відкритій платформі в Інтернеті і є механізмом, що дозволяє реально побудувати роботу над суспільним договором. Такий проект був вже реалізований в деяких країнах, зокрема, в Ісландії». Як приклад виступаючий згадав Канаду. У ній, в минулому місяці, уряд запропонував громадянам взяти участь у роботі над Програмою діяльності уряду. Для цього був розроблений спеціальний сайт. На нього надійшло понад 5000 пропозицій.

На завершення обговорення, Сергій Биков зазначив, що суспільний договір є результатом співавторства всіх українців. Цією співтворчістю все українське суспільство може довести, що вона здатна до самоврядування.

Після завершення виступів основних учасників дискусії, присутнім була надана можливість задати питання та висловити власну думку з обговорюваних питань.

Закінчуючи зустріч, її модератор, Катерина Одарченко, повідомила аудиторії, що це перша із запланованих зустрічей, присвячених проблематиці Нового Суспільного Договору. У найближчому майбутньому відбудуться дискусії, присвячені принципам і структурі суспільного договору, а також цивілізаційної мети українського суспільства.

З ходом обговорення і повним змістом виступів можете ознайомитися в Інтернеті: https://www.facebook.com/katerina.odarchenko,

https://www.facebook.com/bykova.anne?hc_ref=ARQODvSsJAd9G0BKydGO9jp8RUcCzulphwMKxdiZR-rUENaKYPoRJjEnJBhIHskBI18

What Next?

Recent Articles