07012022Headline:

П’ять Принципів Нового Суспільного Договору

9 серпня відбулася вже друга зустріч експертного середовища, присвячена  темі Нового Суспільного Договору.

З ініціативи Інституту демократії та розвитку «PolitA» експерти, представники громадянського середовища, студентства, політичні діячі зібралися у вільному просторі Media Hub.

Спікерами зустрічі виступили: політтехнолог Олександр Кочетков, громадський активіст В’ячеслав Богуславський, політичний психолог Богдана Бабич, футуролог Олексій Жмеренецький, експерт з державного управління Владислав Оленченко. Модератором дискусії виступив відомий економічний оглядач Юрій Гаврилечко.

Цього разу акцент був зроблений на обговоренні принципів, на яких має базуватись оновлений Суспільний Договір.

Всі учасники обговорення зазначили, що в громадському середовищі думки і тема обговорення необхідності Нового Суспільного Договору виникла ще під час подій Революції Гідності. Тоді громадяни довели, що вони здатні до самоорганізації та самоврядування. Але лише зараз представники різних експертних груп приходять до розуміння, що необхідно об’єднуватися, знаходити компроміси, домовлятися і діяти спільними зусиллями.

Олександр Кочетков відзначив, що серед експертів і суспільства триває дискусія щодо визначення цивілізаційної мети українців. Експертне середовище лише пропонує концепцію, зміст, принципи Суспільного Договору, а остаточне рішення все ж таки приймають громадяни.

Політтехнолог додав: «Якщо ми хочемо жити в гідній справедливій країні, ми повинні створити Суспільний Договір, який гарантує максимальний розвиток кожного і формує гармонійне співіснування всіх громадян».

Політичний психолог Богдана Бабич відзначила, що нинішня політична система в державі настільки неефективна і законсервована, що країна потопає у політичній, економічній і суспільній кризі. «Всі проведені реформи, на жаль, мають лише косметичний характер і не призвели до глибинних змін у країні. Більшість громадян не бачать свого майбутнього в країні, не знають як реалізувати себе», – переконана пані Богдана.

Владислав Оленченко висловив думку, що Суспільний договір – це досить умовна річ, це не обов’язково має бути фізично виписаний і офіційно оформлений документ. «Дотепер ми жили по договору 90-х років, коли панувала олігархічна модель керування державою і політична еліта діяла лише у власних корисливих цілях. Для того, щоб кардинально змінити ситуацію, суспільство має почати активно осмислити це питання. І лише тоді Новий Суспільний Договір зможе стати інструментом його консолідації і буде відповідати викликам сьогодення, забезпечувати потреби кожного громадянина», –переконаний експерт.

Експерти наголосили на тому, що лише спільно з однодумцями можна знайти правильний шлях і рухатись вперед. А Новий Суспільний Договір – це точка опори, яка запустить всі необхідні процеси для перетворення України на ефективну й успішну державу.

Футуролог Олексій Жмеренецький зазначив: «Для того, щоб активна меншість громадянського суспільства не була у заручниках пасивної більшості громадян, необхідно реконструювати як формальні (норми, зокони і тд.), так і неформальні правила співіснування громадян (цінності, мораль). Вся інституціональна система держави має працювати на благо кожного громадянина. А цивілізаційна мета України має враховувати найкращі досягнення світового розвитку. Новий Суспільний договір може стати тим самим інструментом, який допоможе у реалізації цієї мети».

У процесі обговорення експерти виділили п’ять принципів, на яких має базуватися Новий Суспільний Договір: 1. Принцип множинності і доповнення: ми повинні усвідомлювати, що всі ми різні і тому необхідно допускати, множинність, різність, враховувати погляди інших. 2. Принцип недомінації і осмисленості – свідома відмова від насадження своєї точки зору іншому. 3. Принцип співробітництва і самоорганізації: задля досягнення загальної мети мають об’єднатися всі громадяни. 4. Принцип руху від цілісного до приватного – ми визначаємо загальну цивілізаційну мету держави і виходячи з неї формуємо весь уклад суспільства, захищаючи інтереси кожного громадянина. 5. Принцип пріоритету договору і процедури – ми маємо чітко для себе зрозуміти, що необхідно рухатись вперед і зрозуміти як це робити за рахунок Договору.

Громадський активіст В’ячеслав Богуславський  впевнений, що нам всім вдасться домовитись як ефективно жити в країні лише з допомогою Суспільного Договору. І якщо у людей є бажання жити достойно, то вони всі мають активно долучитися до процесу обговорення.

Всі учасники дискусії одноголосно прийшли до висновку, що подібні обговорення є надзвичайно важливими. До них мають долучатися якомога більше не лише експертів, але й політиків і пересічних громадян. Адже, Суспільний Договір – це те що може об’єднати людей з різними позиціями, світоглядами задля загальної мети: гідного життя у процвітаючій Україні. Саме тому незабаром стане можливе повноцінне обговорення тексту Договору на відкритій електронній платформі. Кожен бажаючий зможе приєднатися до роботи над документом.

Модератор зустрічі нагадав що у найближчому майбутньому відбудуться наступні дискусії, присвячені структурі суспільного договору і механізмам його реалізації.

З ходом обговорення і повним змістом виступів можете ознайомитися в Інтернеті:

https://youtu.be/g6khUtHUR04

What Next?

Recent Articles