09202021Headline:

Чи потрібна Україні Нова Конституція?

Попри міф, що чинна Конституція України є ледве не найкращою у світі, але просто її не дотримуються. Основний закон (особливо у чинній редакції) містить в собі засадничі протиріччя та нездійсненні соціальні обіцянки. В цьому переконані правники, філософи, політологи та інші спеціалісти, які входять в експертну групу по розробці Нового Суспільного Договору. Зокрема, серед них експерт у питаннях конституціоналізму Геннадій Друзенко, політолог Тарас Бебешко, філософ Юрій Шеляженко, експерт з питань державного будівництва Анатолій Пінчук, один із ідеологів реформи державного управління в Україні Сергій Сорока.

Але чи обов’язково приймати Нову Конституцію для затвердження Нового Суспільного Договору чи можна провести лише косметичний ремонт діючого Основного Закону. На ці та інші питання дискутували експерти 16 серпня у вільному просторі MediaHub з ініціативи Інституту демократії та розвитку «PolitA» спільно з «Foundation for future».

Ця зустріч стала продовженням серії публічних обговорень щодо Нового Суспільного Договору та Нової Конституції.

На основі діючої Конституції Україні так і не змогли побудувати ефективну, підзвітну, відповідальну та не корумповану владу із незалежними гілками влади – законодавчою, виконавчою та судовою. Влада в Україні розбалансована в тому числі через чинну Конституції, в якій з самого початку були закладені протиріччя через гібридність так званої парламентсько-президентської республіки.

Експерти зійшлися на думці, що поступове реформування Основного Закону через прописані в ній процедури апріорі неспроможне відродити довіру до нього, перетворити Конституцію на сакральну річ, яку глибоко шанують, свідомо дотримуються і активно захищають.

«Протиріччя, які гальмують побудову в країні справжньої демократії та гальмують розвиток країни, неможливо вирішити в рамках чинної Конституції, тому що ніхто із діючих політиків із різних гілок влади не зацікавлені в ліквідації чи мінімізації цих протирічь», – впевнений Сергій Сорока.

Було обговорено як створити умови для системної зміни системи державного управління та провести реальну декомунізацію апаратів у сервіси.

Генадій Друзенко зазначив: «В архітектурі державної влади в чинній Конституції зафіксована модель, що дезорієнтує виборця і не дає чіткої відповіді, хто і за що відповідає в країні, і в такий спосіб розмиває політичну відповідальність».

В рамках дискусії учасники обговорили унікальний досвід європейських та скандинавських країн, зокрема Ісландії щодо перезаснування республіки шляхом прийняття Нової Конституції.

Юрій Шеляженко переконаний: «Щоб вибратися із конституційної кризи, необхідно написати нову Конституцію України з чистого аркуша. Бажано, щоб вона була короткою і зрозумілою».

Всі спікери дискусії прийшли до висновку, що лише демократичний публічний діалог і республіканський суспільний договір є необхідними передумовами української конституційної реформи.

Тож алгоритм відновлення української державності наступний: спочатку громадянське суспільство формулює Новий Договорів, який буде захищати інтереси кожного громадянина при гармонійному співіснування, потім цей Договір проходить широке суспільне обговорення, після чого обирається шлях його реалізації, наприклад, через написання Нової Конституції за допомогою механізму Конституанти та винесення її  президентом на всеукраїнський референдум.

Новий Суспільний договір має містити принципи множинності, недомінації, співволодіння загальними державними ресурсами з рівноцінним розподілом дивідендів від загального доходу від державних активів, відповідального співуправління всіма галузями господарства, особисту автономію кожного громадянина і загальну взаємодопомогу, принцип делегування своїх прав і повноважень від громад до вищих щаблів влади, а також стерилізацію виборчого права, що дозволить більш ефективно обирати представників влади.

Модератор заходу правник Віталій Кулик нагадав всім учасникам обговорення: «Всі присутні на сьогоднішньому заході, хто не байдужий до майбутнього України і хто зацікавлений у відновленні української державності, можуть стати частиною експертної групи, яка розробляє Новий Суспільний Договір».

З ходом обговорення і повним змістом виступів можна ознайомитися в Інтернеті: https://www.facebook.com/events/1941337665928059/permalink/1951800321548460/

What Next?

Recent Articles