01272022Headline:

«Новий Суспільний договір: чи вдасться нам домовитися?»

6 вересня 2018 року у місті Житомир, у конференц-залі готелю «Reikartz» відбулась експертна дискусія на тему «Новий Суспільний договір: чи вдасться нам домовитися?». Експертами заходами були:

Богдана Бабіч — політичний психолог, директор ГО «Інститут практичної політики», голова ГО «Спільно», засновник громадського інтернет-телебачення Spilno.TV, учасник ініціатив «Хартія Майбутнього»;

Віктор Шишкін — відомий правник та конституціоналіст зі світовим іменем, є співавтором Конституції України 1996 року, за розробку якої відзначений званням Заслуженого юриста України. Перший Генеральний прокурор Незалежної України 1991–1993 рр. Суддя Конституційного Суду України 2006–2015 рр.

Модератором зустрічі виступила Катерина Одарченко — директор Інституту демократії та розвитку «PolitA». Окрім того, на заході були присутні громадські активісти, представники ЗМІ.

Учасники дискусії висловили власну думку щодо необхідності та формату нового Суспільного договору. Були обговорені вже існуючі у світі моделі Суспільного договору. У цьому контексті експертами було висловлено зазначено, що Суспільний договір повинен стати цивілізаційною метою. Особлива увага була приділена тим ключовим принципам, на яких повинен базуватися новий Суспільний договір, а саме:

  1. Принцип множинності і доповнення: ми повинні усвідомлювати, що всі ми різні і тому необхідно допускати, множинність, різність, враховувати погляди інших.
  2. Принцип недомінації і осмисленості – свідома відмова від насадження своєї точки зору іншому.
  3. Принцип співробітництва і самоорганізації: задля досягнення загальної мети мають об’єднатися всі громадяни.
  4. Принцип руху від цілісного до приватного – ми визначаємо загальну цивілізаційну мету держави і виходячи з неї формуємо весь уклад суспільства, захищаючи інтереси кожного громадянина.
  5. Принцип пріоритету договору і процедури – ми маємо чітко для себе зрозуміти, що необхідно рухатись вперед і зрозуміти як це робити за рахунок Договору.

Богдана Бабіч наголосила, що новий Суспільний договір повинен відповідати принципам співволодіння, співуправління, а також взаємної відповідальності. Вона вважає, що новий документ повинен грунтуватися на можливості самореалізації, тобто на забезпеченні створення умов, що дає перспективу розвитку кожному громадянину. Окрім того,  вона зазначила на тому, що кожен українець може безпосередньо скористатися та відчути ефективність від прийняття нового Суспільного договору шляхом, наприклад, отримання частки від спільного користування природними ресурсами.

Віктор Шишкін розглянув питання Суспільного договору з юридичної точки зору. Він розповів про вже діючі законодавчі механізми, зокрема закріплені Конституцією, втілення нового Суспільного договору. “Суспільний договір — це домовленість. Коли ми говоримо «cуспільний», це означає не те, що ви домовляєтеся з владою, а те, що суспільство вирішує, яка влада йому потрібна. У США, наприклад, постійно відбувається переукладання суспільного договору. Чому переміг Трамп? Тому, що відбулося чергове переукладання суспільного договору, і Трамп став одним з його редакторів. При Обамі діяв своєрідний «соціалістичний» суспільний договір, при Трампі, — традиційний ліберальний. З’ясувавши положення суспільного договору, далі, технологічно можна розробляти конституцію, її текст. Конституція залежить від суспільного договору, ґрунтується на ньому, і українці це повинні чітко розуміти. Спочатку люди повинні домовитися про те, «куди йти?», а Конституція  уже «побудує» дорогу» — зазанчив Віктор Шишкін.

Катерина Одарченко наголосила на необхідності постійно проводити суспільний діалог та на важливості просвітницької роботи щодо Суспільного договору, адже він дає змогу вирішити більш фундаментальні питання. Також вона відповіла на питання щодо тривалості створення та реалізації нового Суспільного договору. Нею було зазначено, що це питання у жодному разі не можна нав’язувати, а також на важливості максимальної співучасті громадян у процесі формуваня Суспільного Договору.

 

What Next?

Recent Articles